USZCZELKI

Jak wybrać najlepsze uszczelki?

Uszczelki towarzyszą wszystkim w życiu codziennym. Ich prawidłowe działanie zapewnia odpowiednie funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z ofert sprawdzonych pro czytaj więcej »

atrakcje weselne śląsk

Bogate wesele

O aktualnych trendach ślubnych najprościej i najszybciej dowiemy się biorąc udział w targach ślubnych. To właśnie podczas targów zobaczymy modę ślubną, dekoracje weselne i najróżniejsze ekskluzywne at czytaj więcej »

tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe - kiedy trzeba dokonać ich wymiany?

Hamulce, to obok ogumienia kluczowe elementy, które decydują o bezpieczeństwie podczas jazdy. Od ich skuteczności, zależeć będzie długość drogi naszego hamowania. Bywa, iż zadecydować mogą dosłownie czytaj więcej »

Pozycjonowanie Katowice

Adwords a pozycjonowanie

Na rynku reklamy internetowej istnieją dwa podstawowe metody na dotarcie do potencjalnych klientów. Zaliczają się do nich oraz prowadzenie kampanii Adwords. Poniżej przedstawiamy różnice pomiędzy ty czytaj więcej »

pozycjonowanie katowice

Pozycjonowanie stron Katowice

Obecne czasy zmuszają wielu przedsiębiorców do wkroczenia ze swoim biznesem do internetu. Niejednokrotnie początki wydają się trudne, ponieważ , a więc wybicie lokalnej strony w wyszukiwarce Google n czytaj więcej »

doradztwo Ochrona środowiska

Doradztwo ochrona środowiska

Dla wielu osób dziedzina ochrony środowiska znana jest tylko z nazwy. Tymczasem jest to rozległy obszar działalności, który obwarowany jest wieloma przepisami prawnymi. Tylko niektóre z nich regulowa czytaj więcej »

kARTONY tekturowe rzeszóW

Praktyczne opakowania

Najczęściej w każdym biznesie będziemy wykorzystywać różne akcesoria. Czy to będą pomocne elektroniczne albo papiernicze w biurze czy też może dostęp do usług internetowych wszystko musi być zapewni czytaj więcej »

wycena MASZYN i urządzeń

Świat maszyn i urządzeń

W dzisiejszym tekście zabiorę Państwa w świat maszyn i urządzeń. Dokładniej mam na myśli ich wycenę. Zastanawialiście się kiedyś, ile pracy musi wykonać rzeczoznawca? Jeżeli nie zastanawialiście się czytaj więcej »

adwokat KROSNo

Prawo karne

Jeśli ktoś ma problemy z prawem karnym to znaczy, że ma naprawdę bardzo poważne problemy i powinien znaleźć kogoś, kto mu w tym pomoże. Prawo karne to nie tylko zabicie czy pobicie, ale również przes czytaj więcej »

wentylacja SZCZECIN

Starannie wykonana wentylacja

Wiele osób dzisiaj musi podjąć decyzję czy chcą wentylację przygotować u siebie w domu. I jak się okazuje sprawa nie jest wcale taka prosta. Większość osób musi liczyć się z tym, ze taka właśnie went czytaj więcej »

 

Tarcze hamulcowe - kiedy trzeba dokonać ich wymiany?

tarcze hamulcowe

Hamulce, to obok ogumienia kluczowe elementy, które decydują o bezpieczeństwie podczas jazdy. Od ich skuteczności, zależeć będzie długość drogi naszego hamowania. Bywa, iż zadecydować mogą dosłownie centymetry, zatem hamulce muszą za każdym razem działać skutecznie oraz poprawnie. Kiedy należy wymienić https://superparts.pl/250406-tarcze-hamulcowe tarcze hamulcowe? Tę kwestię, postaramy się dokładnie wyjaśnić w poniższym tekście.

Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe, nie muszą być wymieniane aż tak często, jak ma to miejsce w przypadku klocków hamulcowych. Przeciętnie należy przyjąć, iż co druga wymiana klocków, to także konieczność wymiany tarcz. Inaczej mówiąc, w przypadku kiedy założymy nowe tarcze hamulcowe, musimy również zamontować nowe klocki. Ponadto, trzeba za każdym razem wymienić obie tarcze znajdujące się na tej samej osi, nigdy nie wolno tego robić pojedynczo.

Poza tym, po dokonaniu wymiany musimy pozwolić hamulcom na ułożenie się i nie przemęczać ich nazbyt gwałtownym i mocnym hamowaniem. Przez pierwsze parędziesiąt kilometrów, starajmy się raczej łagodnie hamować.

Tarcze hamulcowe - zużycie

Tarcze hamulcowe należy wymieniać, kiedy będą nazbyt cienkie, co jest podkreślane przez ekspertów motoryzacji. Każdy z producentów, trzyma się własnych parametrów. Niełatwo będzie sprawdzić stan bez zastosowania specjalistycznego sprzętu, jak i chociażby minimalnej znajomości grubości tarczy, ale zawsze z pomocą przyjdzie nam warsztat samochodowy. Pierwszą spośród oznak zużycia się tarcz, będzie występujący wokół ich obwodu rant - środek tarczy podlega wytarciu, zaś zewnętrzne ścianki pozostają identyczne. Warto, abyśmy zapoznali się ze stanem tarcz, jeżeli grubość rantu będzie przekraczała już około 1 milimetr.

Każdorazowe wymienianie klocków hamulcowych, czy też nawet zmiana ogumienia, stanowi doskonałą okazję, aby skontrolować stan tarcz. Miejmy na uwadze, iż zbyt cienkie tarcze nagrzewają się bardzo szybko, co znacząco zmniejsza skuteczność procesu hamowania. Są również bardziej podatne na możliwe pęknięcia. Podczas kontroli, trzeba też zwrócić uwagę na wyżej wspomniany rant, ale również wygląd ogólny tarcz. Każdorazowe pęknięcie, czy też skutku uszkodzeń termicznych, dyskwalifikują tarczę.

Konieczne jest dokonane wymiany popękanych tarcz, przy czym nierzadko pęknięcia na początku wydają się być tylko rysami. Tak samo przegrzane tarcze, co można poznać po nierównomiernej zmianie ich barwy, lub też obecności korozji. W tej ostatniej sytuacji, winny może być zacisk hamulca, bo korozja występuje w tych miejscach, gdzie klocki nie ocierają o tarcze.

Zwróćmy uwagę na pewne sygnały

Warto jest zwracać uwagę na wszelakie niepokojące nas symptomy, jak wibracje podczas hamowania, pulsowanie pedału hamulca czy też drgania na kierownicy. Winowajcą, mogą być popękane, skrzywione czy też odkształcone tarcze.

dobre tarcze hamulcowe

Wbrew temu, co może się nam wydawać, o uszkodzenie wcale nie jest tak trudno. Wystarczy gwałtowne ostudzenie rozgrzanych do roboczej temperatury tarcz, na przykład poprzez wjechanie do głębokiej kałuży, albo do myjni, zaraz po przejażdżce sportowej, bez umożliwienia hamulcom ostygnięcia. Zużyte już mocno klocki hamulcowe oraz tarcie podstawą metalowa o tarczę lub ciągle ściśnięty zacisk, to również przepis na problemy.

Do szybkich uszkodzeń, może również prowadzić nieodpowiedni montaż, w tym też złapanie tarcz na niewyczyszczoną dokładnie piastę.

Wymiana czy może jednak przetoczenie tarcz?

W wybranych sytuacjach, zamiast wymiany możliwe będzie przetoczenie tarcz. Taką czynność można przeprowadzić, jeżeli grubość roboczej powierzchni tarcz, przekracza minimum z pewnym zakresem zapasu. Jeżeli pozostaje na granicy, nie warto wówczas tego robić - wkrótce bowiem i tak konieczna będzie wymiana tarcz na zupełnie nowe. Przetoczenie będzie miało sens, jeśli próbujemy walczyć z małymi odkształceniami ciągle jeszcze odpowiednio szerokiej tarczy albo z rdzą na jej powierzchni. Pamiętajmy jednakże, iż tego typu rozwiązania powinny być przez nas traktowane, jako doraźne i nie możemy nazbyt długi zwlekać z zakupem tarcz i dokonaniem ich wymiany.